Play IT


Simple

artist to watch
Camila Cabello

Camila Cabello është këngëtare dhe kompozitore kubane-amerikane.
Ajo u bë e njohur për publikun si pjesë grupit të vajzave “Fifth Harmony”, i cila u formua në sezonin e dytë të “The X Factor “ në vitin 2012 dhe më pas nënshkroi një kontratë të përbashkët me Syco Music dhe Epic Records.

 

Ndërsa ishte ende pjesë e “FifthHarmony , Cabello nisi të krijojë karierën si një artiste solo me publikimin e disa bashkëpunimeve, duke përfshirë "I Know What You Did Last Summer" me “Shawn Mendes” dhe "Bad Things" me “Machine Gun Kelly”, duke u renditur në vëndin e katërt në Billboard Hot 100 në Shtetet e Bashkuara.

 

Pas largimit nga grupi në dhjetor të vitit 2016, Cabello publikoi ​​debutimin e saj të para vetëm, "Crying in the Club" .
Duke u fokusuar ne soundin latin, albumi i saj debutues “Camila” (2018) u rendit e paraBillboard 200, me këngën kryesore të albumit ”Havana" e cila ishte në krye të charteve në disa vende, përfshirë Anglinë dhe Amerikën.
Kënga e dytë e albumit ”Never Be the same" arriti në 10-tëshen më të mirë në disa vende të botës.

 

 

Emri i lindjes: Karla Camila Cabello Estrabao
Datëlindja: 3 mars 1997
Vendlindja: Cojímar, Habana del Este, Kubë
Rryma/Zhanret muzikore: R&B, Pop
Vitet aktive: 2012-prezent
Shtëpia Diskografike/Label: Epike Syco

 

 

Këngët:

 1. Havana
 2. Never Be the Same
 3. Consequences
 4. Bad Things
 5. Crying in the Club
 6. Real Friends
 7. I Know What You Did Last Summer
 8. I Have Questions
 9. Something's Gotta Give
 10. OMG
 11. She Loves Control
 12. Sangria Wine
 13. All These Years
 14. Into It
 15. In the Dark
 16. Inside Out
 17. Say You Won't Let Go
 18. Crown
 19. Only told the Moon
 20. Must Be Love
 21. Sangria Wine/Havana
 22. Know No Better