Play IT


Simple

artist to watch
Halsey

Halsey është këngëtare dhe kompozitore amerikane. U bë e njogur nga postimet e këngëve të saj në platformat e mediave sociale dhe në vitin 2014 ajo nënshkroi kontratë me Label-in "Astralwerks" pasi kënga e saj "Ghost" u bë virale në SoundCloud. Më vonë atë vit, ajo publikoi ​​EP e saj debutues , “Room 93”.Për të promovuar EP dhe albumin e saj debutues, ajo nisi Tour-in.

 

Albumi debutues, “Badlands” , u rendit e dyta në 'Billboard 200' të SHBA dhe u certifikua ‘Platinum’ nga RIAA. "Ghost" u ripublikua si kënga kryesore nga “Badlands” , dhe tre të reja të reja u publikuan më pas, të gjitha u certifikuan ‘Platinum’ dhe arritën sukses komercial. Për të promovuar albumin, Halsey nisi Tour-ne botëror.

 

 

Halsey u bë më e njohur për publikun në vitin 2016 me bashkëpunimin “The Chainsmokers” me këngën ”Closer". Kënga kryesonte listat e SHBA-së, Britanisë së Madhe, Kanadasë, Australisë, Zelandës së Re dhe tetë vendeve të tjera.
Albumi i saj i dytë , "Hopeless Fountain Kingdom" , u rendit ‘e para’ në SHBA dhe Kanada. Albumi përbëhej nga më shumë këngë radiofonike sesa versionet e saj të mëparshme; katër nga single-e e tij u regjistruan në 'Billboard Hot 100' të SHBA-së, me "Now or Never" duke arritur në numrin 17 dhe "Bad at Love" duke u renditur në numrin pesë.

 

Në vitin 2018, Halsey këndoi me “Khalid” për Benny Blanco, "Eastside", e cila arriti në numrin nëntë në SHBA dhe kryesonte listat e pesë vendeve të tjera. Më vonë atë vit, ajo publikoi ​​"Without Me", i cili arriti në numrin një në SHBA dhe në tre vendet e para të disa vendeve të tjera. Në vitin 2019, Halsey publikoi kengën ”Nightmare", e cila u rendit në ’Top 15’ në SHBA.

 

Halsey është e njohur për zërin e saj të veçantë. Muzika e saj fokusohet në përvojat e saj personale dhe tregon një histori. Çmimet dhe nominimet e saj përfshijnë katër çmime “Billboard Music”, katër ‘iHeartRadio Music Awards”, një çmim “GLAAD Media”, një Çmim “Global”, një rekord botëror të “Guinnessit” dhe një nominim për çmimin “Grammy”.

 

 

 

Emri i lindjes:  Ashley Nicolette Frangipane
Datëlindja: 29 shtator1994
Vendlindja: Edison, New Jersey, U.S.
Rryma/Zhanret muzikore: Electropop synth-pop indie pop

Vitet aktive: 2014-prezent
Shtëpia Diskografike/Label: Virgin EMI

 

 

 

 

Këngët: 

 1. Without Me
 2. Eastside
 3. Bad at Love
 4. Him & I
 5. 11 Minutes
 6. Colors
 7. Now or Never
 8. Sorry
 9. Castle
 10. Alone
 11. Gasoline
 12. Strangers
 13. Eyes Closed
 14. New Americana
 15. Ghost
 16. Hurricane
 17. Control
 18. Hold Me Down
 19. Walls Could Talk
 20. Is There Somewhere
 21. Not Afraid Anymore
 22. Young God
 23. 100 Letters
 24. Heaven In Hiding
 25. Devil in Me
 26. Trouble
 27. Don’t Play
 28. Angel On Fire
 29. Lie
 30. Haunting
 31. The Prologue
 32. Drive