Play IT


Simple

artist to watch
Tinashe

Tinashe është këngëtare, kompozitore, balerinë dhe aktore amerikane. Ajo u shpërngul në Los Anxhelos dhe  nisi karrierën e saj në filmin e animuar The Polar Express (2004) dhe gjithashtu Jimmy's Head (2007-2008), Two and a Half Men (2008-2009).

 

Midis 2007 dhe 2011, Tinashe ishte anëtare e grupit Stunners. Pas shpërbërjes së grupit, ajo publikoi ​​mixtape-n e regjistruar nga vetë ajo In Case We Die (2012) dhe Reverie (2012).
Pas suksesit të tyre, Tinashe nënshkroi me RCA Records dhe publikoi ​​mixtape-n e saj e tretë, Black Water (2013). Single i mixtape-t "2 On", arriti numrin një në  klasifikimin Rhythmic airplay dhe u klasifikua e 24-a në Billboard Hot 100.

 

Albumi i saj Aquarius (2014), mori komente përgjithsisht pozitive dhe u nominua për Soul Train dhe BET Awards. Bashkëpunimi i saj me Snakehips dhe Chance The Rapper, "All My Friends", fitoi çmimin Ivor Novello për Best Contemporary Song në vitin 2016.
Albumi i dytë i Tinashe Nightride (2016) arriti të klasifikohej e 8-ta në R & B / Hip-Hop Albums në SHBA. Joyride (2018), albumi i saj i tretë , u klasifikua e 58-ta në Billboard 200 dhe e 6 në UK R&B Albums chart.

 

Tinashe e përshkruan muzikën e saj si "rhythmic pop" që eksploron zhanret alternativave të R & B, pop-it dhe hip hop.

 

 

 

 

Emri i lindjes: Tinashe Jorgensen Kachingwe
Datëlindja: 6 Shkurt 1993
Vendlindja: Lexington, Kentucky, U.S.
Rryma/Zhanret muzikore: R&B, Pop
Vitet aktive: 2007-prezent
Shtëpia Diskografike/Label: RCA

 

 

 

Këngët:

 1. 2 On
 2. No Drama
 3. All Hands on Deck
 4. Me So Bad
 5. Faded Love
 6. Player
 7. Superlove
 8. Company
 9. Like I Used To
 10. Flame
 11. Pretend
 12. Throw A Fit
 13. Ride of Your Life
 14. Party Favors
 15. Cold Sweat
 16. Ooh La La
 17. Feels Like Vegas
 18. Watch Me Work
 19. up in this
 20. Bet
 21. Stuck with Me
 22. He Don't Want It
 23. Fires and Flames
 24. Vulnerable
 25. No Contest
 26. Boss
 27. Bated Breath
 28. Light The Night Up
 29. Keep Your Eyes on the Road
 30. Soul Glitch
 31. Touch Pass
 32. Ghetto Boy